U-ETDS Tam Zamanında

UETDS Nedir ? 

Ulaştırma ve altyapı bakanlığının, karayollarını displin altına almak için ve karayollarındaki güvenlik açıklarını kapatacak bir sistem getirdi . Bu sistemin adı  U-ETDS(Ulaştırma Elektronik Takip Denetim Sistemi) sistemidir. Bu sistem “yolcu, kargo ve eşya(bagaj) taşımacılığını” kayıt altına alacak. 

U-ETDS sistemi  yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların kalkış noktalarından varacakları güzergaha, taşıdıkları yük miktarından, yolcu sayısına ve gelmeyen yolcuların kayıt altına alınmasına kadar ince düşünülmüş bütün güvenlik detaylarını kapsamaktadır.  Bu sistemle beraber karayolu taşımacılığının  daha güvenli olacağı düşünülmektedir.

U-ETDS Ne Zaman Devreye Girecek ? 

1 Kasım 2018 tarihinde uygulamaya başlanılacak olan U-ETDS sisteminin mağduriyet yaratmaması adına 2 Ocak 2019’a kadar ertelenmesi istendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 40/3-4’üncü maddesinde yer alan U-ETDS uygulamasında yeni düzenlemeye gitti. Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses imzasıyla Bakanlık makamına sunulan yazıda U-ETDS uygulamasının uygulanmasına yönelik taşımacılar tarafından süre tanınması talebi geldiği belirtilerek, Bakan Cahit Turhan’ın onayına sunulan talep 1 Kasım 2018 tarihinde imzalandı. Buna göre A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 belgelerine yönelik U-ETDS uygulaması 2 Ocak 2019 tarihine kadar ertelendi.

U-ETDS Sisteminin İşleyişi Nasıl Olacak ? 

Firma bir defaya mahsus yetki tanımı için Bölge Müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunabilecek ve Bölge Müdürlüğü kullanıcısı, firmaya Yolcu Takip Sistemi servislerine erişim için gerekli olan servis adresini, kullanıcı şifresini ve IP yetkilendirmesini, UNET Otomasyon Sistemi üzerinden tanımlayacak. Ayrıca, firma bu erişim bilgilerini kullanarak, kendi sisteminde zaten var olan sefer, yolcu, personel ve taşıt bilgilerini başka bir arayüze girmeden, Türksat üzerinden U-ETDS sistemine otomatik olarak aktarabilecek.
Diğer bir kolaylık ise; sistemi kullanacak olan firma, e-devlet üzerinden sağlanan hizmet aracılığı ile Web Servis adresi, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini öğrenebilecek, firmanın Türksat sistemine erişiminde kullanacağı IP adresini tanımlayabilecek ve yine bu erişim bilgilerini kullanarak kendi sisteminde var olan bilgileri, Türksat üzerinden UETDS sistemine otomatik olarak aktarabilecek. 

Öte yandan elektronik altyapısı olmayan firmalar ise; kamu.turkiye.gov.tr portalına Türksat tarafından hazırlanacak arayüzler ve Bakanlık tarafındaki web servisler aracılığı ile verilerini,  yetkili personeli aracılığı ile manuel olarak girebilecek. Sistemi kullanacak firma personelinin yetkilendirmesi ise Bölge Müdürlükleri veya KDGM UNET kullanıcıları tarafından yapılacak.

Ayrıca e-devlet web servisleri üzerinden Online Otomasyon Sistemi kullanan firmalar bakanlık web servislerini, TÜRKSAT üzerinden kullanarak verilerin otomatik gönderimini sağlayacak.

U-ETDS Sistemin Sağlayacağı Avantajlar

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı sisteminde toplanan veriler, isteyen kamu kurumlarına  sorgulama amaçlı açabilecek ve Bakanlık sistemde toplanan verilerin aktarımını kurumlara sağlayacakları servis üzerinden sağlayabileceklerdir. ( Örneğin :EGM, Jandarma, İstihbarat )

U-ETDS sistemi yolcu eşya taşımacılığının denetim sayısınıve kalitesinin artışına katkı sağlayacak.

U-ETDS personeller için denetimi kolaylaştıracak önemli verileri sunabilecektir.

U-ETDS biletsiz yolcu ve sahipsiz bagaj taşımasının engellenmesine katkı sağlayacaktır.

Kayıt dışı istihdamın azalması için, SGK ile paylaşımı ve kayıt dışı şöför ve personel çalıştırmanın engellenmesinde yardımcı olacaktır.

U-ETDS Neleri Değiştirecek ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sisteminde toplanan veriler talep eden güvenlik birimlerine anlık olarak iletilebilecek. (EGM, Jandarma, İstihbarat vs.)  Böylece güvenlik birimlerimiz operasyonel önleme sahip verilere erişim imkanı sağlayacak.

Taşınan her yolcu için ödenmesi gereken verginin tahsil edilmesi mümkün hale gelecek, taşıma faaliyetlerinde bulunan firmaların taşıtlarının kayıt altına alınmasına imkan sağlayacaktır.

Taşımacı firmaların ödemesi gereken vergilerle birlikte, kullanılan taşıtlara ilişkin  ödenmesi gereken gereken vergilerin ödenmesini sağlayacak.

U-ETDS Akıllı Gönderi Sistemi

Serim Yazılım 10 yıllık tecrübesi ile seyahat acentalarına, tur şirketlerine UETDS hakkında deneyim ve tecrübelerini aktarmaya devam ediyor. Serim yazılım ekibinin geliştirmiş  olduğu, biletleme sistemlerine entegre çalışan U-ETDS ve abfGO Bilet Satış ve Rezervasyon  sistemi ile fark yaratmaya devam ediyoruz.

Bursa’da faaliyet gösteren Burulaş firması U-ETDS sistemine geçiş yapmıştır.  Mobil uygulama üzerinden yolcu check-in işlemleri, sefere şöför atama, gelmeyen yolcuların belirlenmesi, bagaj takip sisteminin yapıldığı örnek uygulama ve inavasyon ile bizleri karşılamaktadır. Mobil uygulama üzerinde yapılan bu işlemler daha sonra otomatik olarak U-ETDS sistemine U-ETDS Akıllı Gönderi Sistemi  aracılığıyla otomatik olarak gönderilmektedir.

IFrame

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s